Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

budownictwo KOŚCIOŁY DREWNIANE NA ŚLĄSKU

03-06-2012, 23:34
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 34.99 zł     
Użytkownik Askeladden
numer aukcji: 2340409239
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 9   
Koniec: 21-05-2012 19:30:22

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Język: polski
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Dostawa i płatność

 

Płatność z góry
  • Przelew bankowy
  • List polecony ekonomiczny     5,10 zł

     

  • List polecony priorytetowy     6,20 zł

     




PONIŻEJ : ZDJĘCIA, SPIS TREŚCI, SPIS ILUSTRACJI (jeśli jest w książce), STAN. WYSYŁKA - POCZTĄ.



Przewiń do spisu treści


Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

 Kościoły drewniane na Śląsku
Pierwsza katedra we Wrocławiu była drewniana. Przetrwała ona około stu lat i dopiero za rządów biskupa Waltera (1[zasłonięte]148-11) została zastąpiona budynkiem murowanym. Wiado­mość ta podana przez Cureusa i innych dziejopisarzy utwierdza nas w przekonaniu, że — podobnie jak na pozostałych ziemiach słowiańskich na północy - na Śląsku kwitło budow­nictwo drewniane. Potwierdzają to zresztą wykopaliska i mnóstwo zachowanych do dziś za­bytków architektury drewnianej. Tradycja ta była żywa w niektórych regionach Śląska nawet jeszcze w połowie XIX wieku.
Na wznoszenie budynków o ścianach wieńcowych, pochłaniających znaczne ilości dobo­rowego drewna szpilkowego, pozwalała obfitość lasów, nieprzebrana zwłaszcza na Górnym Śląsku i w pasie górskim beskidzko-sudeckim oraz w rejonach północno-zachodnich. Sto­sunkowo najszybciej wytrzebiono lasy w pasie ciągnącym się od Wrocławia do Nysy oraz w okolicy Legnicy.
Obok rodzimego sposobu budowania na zrąb rozpowszechniła się z biegiem czasu, za sprawą przybyszów z zachodu, metoda szkieletowa, polegająca na stawianiu konstrukcji ra-mowo-słupowej z drewna i wypełnianiu jej innym materiałem fcegłą, gliną, obiciem z de-sek). Budynki wykonane takim sposobem zaczęły pojawiać się w późnym średniowieczu naj­pierw w miastach, a później także we wsiach, głównie na północy Dolnego Śląska. Konstruk­cja ta nie przyjęła się natomiast w regionach zamieszkałych w większości przez ludność polską. Wprowadziły tam ją drogą administracyjną dopiero w drugiej połowie XVIII wieku rządy pruskie, mając na uwadze konieczność oszczędzania drewna, potrzebnego wówczas w wiel­kich ilościach dla hutnictwa. Tak więc zasięg architektury wieńcowej na Śląsku stanowił w różnych okresach obraz zasiedlenia tej ziemi przez Polaków z tym wszakże zastrzeżeniem, że budownictwo przetrwało dłużej niż język polski. Wszędzie tam, gdzie znajdowały się zabytki budownictwa wieńcowego, można odszukać ślady polskiego życia lub obecności in­nych Słowian.
Nie wchodząc w szczegóły można stwierdzić, że w Polsce, stanowiącej pomost między wschodnimi obszarami czystego budownictwa zrębowego i zachodnimi krajami o rozwinię­tej architekturze szkieletowej, powstał nowy typ budynku o litych ścianach drewnianych, na­krytego dachem krokwiowym. Ten sposób budowania przyjął się w całej środkowej Euro­pie. Śląsk odegrał w tym procesie doniosłą rolę. Tutaj można jeszcze dzisiaj zauważyć ślady zetknięcia się obu konstrukcji w postaci budownictwa przysłupowego, w którym ściany wieńcowe nie dźwigają ciężaru dachu, lecz przekazują tę funkcję słupom opasującym budy-

Oprawa: miękka

Format: 20,5x18 cm

Ilość stron: 51 + 131 zdjęć na dodatkowych stronach str.

Nakład: egz.

Stan: -bdb lekkie przytarcia okladki

Tytuł, autor i wydawnictwo
Wrocław - Warszawa - Kraków - Gdańsk

Józef Matuszczak

KOŚCIOŁY DREWNIANE NA ŚLĄSKU

Zakład Narodowy imienia Ossolińskich - Wydawnictwo -1975




Spis treści:
Spis treści
Kościoły drewniane na Śląsku 7
Ważniejsza literatura 25
Katalog kościołów drewnianych na Śląsku 26
Wooden Churches in Silesia (summary) 34
A Cataiogue of Wooden Churches in Silesia 37
Holzkirchen in Schlesien (Zusammenfassung) 43
Katalog der Holzkirchen in Schlesien 46
Mapa rozmieszczenia kościołów drewnianych w województwach katowickim,
opolskim i wrocławskim (na końcu książki pod opaską)

Ilustracje: posiada

Przejdź na górę strony





Strona o mnie

Moje aukcje (książki o zbliżonej tematyce. Kliknij.)


Uwaga! Na zdjęciach wokół liter możliwe charakterystyczne zniekształcenia - wynikają z konieczności kompresji zdjęć. W rzeczywistości zniekształcenia nie występują. Możliwe też błędy w opisie - z powodu niedoskonałości odczytu OCR, za co przepraszam.